Kronika Mołtowa
czyli Archiwum aktualności

2001-03-01

Utworzenie kroniki Mołtowa

2001-03-01

I.L. udał się do Koszalina w celu odbycia kary 15 dni pozbawienia wolności za włamanie do kurnika, wybicie szyby i kradzież 32 kur wartości 640 PLN na szkodę pani A.B..

2001-03-05

W trakcie jazdy rowerem do Gościna O.T. na wysokości ul. Mołtowskiej została zaatakowana przez sforę psów. Upadek zakończył się siniakiem i skargą w gościńskim komisariacie; ustalono nieodpowiedzialnych właścicieli i zostali ukarani mandatami po 150 zł. O.T. odstąpiła od wszczęcia postępowania odszkodowawczego z powodów humanitarnych.

2001-03-18

I.L. powrócił z przymusowego pobytu "na urlopie". Krótko ścięte włosy. Oto kilka jego wrażeń: A, pojechałem za późno i już nie chcieli mnie przyjąć. Tam tylko do piętnastej, jak ktoś później się zgłosi, to go nie biorą. No i spałem na dworcu. […] A żarcie tam takie, że nie przejesz! Dawno tak dobrze nie pojadłem! I siłownia tam jest i wszystko! […] Sześciu nas w celi siedziało i były jeszcze dwa wolne miejsca. [Tu opowieść "lekcja grypsery"] […] A klawisza nie można uderzyć, bo za to od razu dziesięć lat. A taki, co uderzy klawisza, to ma taką powagę, że wszyscy się go słuchają. A były tam baby i tak bluzgały na klawiszy, że jakby facet, to by go spałowali. A baby nie ruszą!

2001-06-12

Odbyły się wybory w nowo powstałym sołectwie obejmującym Mołtowo i Skronie. Powołano czteroosobową Radę sołecką i sołtysa.

2001-06-15

Zebranie rady sołeckiej. Omówiono sprawę zagospodarowania terenów rekreacyjnych - oceniono realność budowy boisk, placu zabaw dla dzieci i innych obiektów małej architektury. Zapoznano się aktualnym stanem robót i niewystarczającą pomocą ze strony Gminy (no cóż, z pustego i Salomon…). Rada Sołecka Mołtowa zwraca się z prośbą do instytucji i osób prywatnych, które dysponują niepotrzebnymi elementami wyposażenia placu zabaw dla dzieci o przekazanie ich na rzecz wsi. Może gdzieś likwidowane jest jakieś przedszkole, czy coś w tym rodzaju… Jest możliwość transportu w promieniu 40 km i naprawy (spawanie, roboty ciesielskie itp.). Sprawa jest o tyle ważna, że rodziców nie stać na zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, a zorganizowane miejsce zabaw może stanowić jedyną atrakcję.

2001-07-15

W pobliskim Gościnie ustawiono kratownicowy maszt górujący nad cała okolicą. Zostały na nim zawieszone anteny telefonii komórkowej (sieć IDEA). Planowane uruchomienie - koniec sierpnia.

2001-07-21

Kilkanaście metrów za tablicą kończącą obszar zabudowany Mołtowa od strony wschodniej miał miejsce tragiczny wypadek samochodowy - wskutek przekroczenia dozwolonej prędkości nietrzeźwy kierowca uderzył pojazdem w przydrożne drzewo. Pasażer zginął na miejscu, samochód został kompletnie rozbity, a awanturującego się sprawcę zatrzymała policja. Cytat z miejsca wypadku: Policjant: Zabił pan człowieka. Kierowca: A [****] mu w [****].

2001-08-02, 02:40

Przez otwarte okno do mieszkania pani sołtys wleciała… sowa. Po lekkim zdemolowaniu stojącego na parapecie kaktusa udało się ją nakłonić do opuszczenia pokoju.

2001-08-04

Wspólnymi siłami części mieszkańców Mołtowa - zmagających się z istną plagą kąsających, kłujących i gryzących owadów - udało się zakończyć pierwszy etap budowy placu sportowego. Na wbetonowanych słupkach wykonanych ze starych rur nieczynnej instalacji centralnego ogrzewania zawisła siatka i odbył się pierwszy mecz siatkówki. Nie wystarczyło cierpliwości na dokładne wyrównanie placu i dość często dochodziło do pożałowania godnych utrat równowagi. Planowany jest już pierwszy mecz towarzyski z pobliskim Pobłociem Małym. Zgromadzono także elementy i materiały na mające powstać w niedalekiej przyszłości boisko koszykówki i plac zabaw dla dzieci. Wymurowane są już miejsca do siedzenia i wstępnie zaplanowana piaskownica.

2001-08-05

Dziś w Mołtowie na podwórzu przed blokiem odbyła się demonstracja protestacyjna. Jednoosobowa. Z transparentem. Niestety, akcesorium to - zanim ktokolwiek z osób bezpośrednio niezainteresowanych zdołał zorientować się w sytuacji - zostało zniszczone przez również jednoosobową kontrdemonstrację. Cała sprawa miała tło rodzinne - nieporozumienia byłych współmałżonków. Wezwana Policja dość lekceważąco odniosła się do całego zamieszania.

2001-11-30

Miała odbyć się zabawa andrzejkowa. Niestety, ze względu na dość nikłe zainteresowanie nie odbyła się. Dodatkową trudnością był brak sali - wiejski klub został sprzedany i teraz mieści się tam sklep.

2001-12-06

Staraniem pani sołtys i Rady Sołeckiej odbyła się impreza mikołajkowa. Dzięki pozyskaniu sponsorów i wpłatom rodziców udało się zrobić paczki dla wszystkich mołtowskich i skrońskich dzieci od 1 do 6 r.ż. Święty Mikołaj wystąpił w specjalnie zakupionym stroju. Nieoczekiwanie J.P., który wcielił się w postać Świętego, odkrył u siebie talenty aktorskie. Ładna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie całej imprezy pod gołym niebem i rozpalenie niewielkiego ogniska, w którym starsi, po zakończeniu części oficjalnej dla dzieci, piekli kiełbaski.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za wsparcie akcji:

2001-12-15

Spadł pierwszy śnieg - zjawisko tu raczej rzadkie. Niestety, nie utrzymał się zbyt długo w dodatniej temperaturze.

2001-12-21

O rany, takich opadów śniegu to najstarsi mołtowianie nie pamiętają! Droga niezbyt przejezdna, autobusy jeżdżące przez Mołtowo mają i po 30 min spóźnienia…

2001-12-26

Pani O.T. znów została zaatakowana przez psa. Fatum jakieś, czy co??? Tym razem niewielki, ale bardzo zgryźliwy kundelek państwa F. przypadkowo spuszczony z łańcucha nieoczekiwanie wbił zęby w piętę przechodzącej. Na szczęście but okazał się wystarczającą ochroną, choć sam został w tym incydencie nieco naruszony. E, i tak był już stary…

2002-01-01

Sylwester i Nowy Rok przebiegły w spokojnej atmosferze.

2002-02-21

Zakończono prace nad wykonaniem huśtawek. Drewnianą konstrukcję nośną pomalowano impregnatem i zawieszono łańcuchy z oponami. Mimo zimy są już pierwsi amatorzy huśtania.

2002-03-05

Piszą o nas!

W Głosie Koszalińskim ukazała się notatka:

2002-03-12

Znów piszą o nas!

W Głosie Koszalińskim z dnia 2002−03−09 ukazała się tym razem już nie krótka notatka a sążnisty artykuł pod tytułem Awantury w sieci. W zamiarach autorki miał być poświęcony niniejszej stronie internetowej, jednakże niezupełnie tak wyszło…

2002-04-11

W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs na pisankę wielkanocną. Swoją twórczość prezentowała tam m.in. pani sołtys Mołtowa. Za wykonane oryginalną techniką oklejania wydmuszek kordonkiem pisanki otrzymała wyróżnienie w postaci dyplomu wraz z drobnym upominkiem - żółtą ceramiczną filiżanką ze spodeczkiem - wszystko w pomarańczowe kwadraciki.

2002-04-25

Przed sklepem w atmosferze ujadania, szczekania i bliżej niezdefiniowanych, ale za to donośnych dźwięków, odbyło się szczepienie psów. Niestety, nie obyło się bez ofiar - pani T.R. wskutek szarpnięć wystraszonego czworonoga doznała złamania nadgarstka.

2002-07-19

Rozpoczęto prace nad wykonaniem wiaty dla dzieci czekających na autobus szkolny.

2002-07-25

Z "Mołt-Eko" wyjechały na pola kombajny, a więc rozpoczęły się żniwa.

9 października 2002 r., godz. 13:00

40. sesja Rady Gminy w Gościnie.

27 października 2002 r.

Wybory samorządowe.

Mieszkańcy Mołtowa głosować będą w Szkole Podstawowej w Robuniu, dokąd mogą dojechać autobusami o godz. 12:00 i 13:20.

12 listopada 2002 r. godz. 17:00

W sali Urzędu Gminy odbyły się wybory sołtysa i Rady Sołeckiej sołectwa Mołtowo - Skronie. Mieszkańcy Mołtowa tłumnie zapełnili gminny autobus i licznie stawili się w sali Urzędu Gminy. Obecny na zebraniu wójt (świeżo wybrany po raz drugi na następną kadencję) dał wyraz pozytywnemu zaskoczeniu faktem tak wysokiej frekwencji i rozpoczęto obrady. Po krótkich kontrowersjach nt. kto ma, a kto nie ma prawa głosu (chodziło o 3 osoby zamieszkałe ale nie zameldowane w Mołtowie - okazało się, że jednak nie mogą głosować) i wybraniu komisji skrutacyjnej odbyły się właściwe wybory. Zdecydowaną zwyciężczynią wśród czterech zgłoszonych kandydatów okazała się dotychczasowa pani sołtys, która otrzymała ponad 50% głosów. Następnie zgłoszono kandydatów do Rady Sołeckiej i w głosowaniu zatwierdzono jej skład. Na tym zebranie się zakończyło. Plan wyborów sołtysów w pozostałych sołectwach gminy Gościno.

Wybory nowego Wójta Gminy Gościno nie wniosły wielu zmian - dotychczasowy wójt został wybrany na kolejną kadencję.

marzec 2003 r.

Wiosna! Niestety - w okolicy plaga pożarów traw. Apele, prośby i groźby nie pomagają - idioci-podpalacze ciągle w akcji!!!

3 kwietnia 2003 r.

Zima wróciła! Na polach biało, na drogach ślisko.

15 kwietnia 2003 r.

Zdecydowana poprawa pogody! Niestety - znów płoną łąki i nieużytki.

20, 21 kwietnia 2003 r.

Wielkanoc.

Pogoda prawie letnia! Święta mijają w wesołej atmosferze. Tradycyjne oblewanie w Poniedziałek Wielkanocny nie przekroczyło zwyczajowych norm.

1…4 maja 2003 r.

Piękna wiosenna pogoda w czasie długiego weekendu.

23 maja 2003 r.

Wybory sołtysa.

Dotychczasowa pani sołtys zrezygnowała z pełnienia tej funkcji z powodu braku czasu związanym z podjęciem działalności gospodarczej. No cóż, primum edere, deinde philosophari… Tym razem jednak frekwencja nie była oszałamiająca - nowego sołtysa wybierało nieco ponad 20 mieszkańców Mołtowa.

24 maja 2003 r.

Tragiczny wypadek na drodze między Mołtowem a Gościnem.

Na krętym odcinku nad rzeczką Gościnką jadący polonezem od strony Mołtowa kierowca prawdopodobnie znacznie przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość 60 km/h, nie opanował pojazdu i zjeżdżając na lewą stronę drogi zderzył się z jadącym w przeciwną stronę autobusem Autosan H9 PPKS Kołobrzeg relacji Kołobrzeg - Pobłocie Wielkie. Samochód uderzył w bok autobusu na wysokości kabiny kierowcy i przekoziołkował na dach. Kierowca zmarł w drodze do szpiala. Nikt z pasażerów autobusu nie doznał obrażeń. Droga była zablokowana przez ok. 2 godziny.

25 czerwca 2003 r.

Mołtowo wzbogaciło się o nowy znak drogowy. Służby drogowe postawiły drogowskaz wskazujący drogę do Skronia.

19 lipca 2003 r.

Uruchomiono nowy wodociąg zasilający Mołtowo w wodę z Gościna. Pierwsze obserwacje: dużo wyższe i stałe ciśnienie w kranach.

30 sierpnia 2003 r.

Dożynki sołeckie w Pobłociu Małym.

Pobliskie zaprzyjaźnione Pobłocie Małe zaprasza mieszkańców Mołtowa na dożynki sołeckie. Rozpoczęcie o godz. 12 mszą w pobłockim kościele, potem przewidziano atrakcje w rodzaju konkursu na najlepszy wypiek, mecze piłki siatkowej, rywalizację w konkurencji "bieg w workach", mecz piłki nożnej między Mołtowem a Pobłociem i inne. Całość ma zakończyć zabawa taneczna.

6 września 2003 r.

Dożynki sołeckie w Mołtowie.

Impreza trwała do białego rana. Były konkursy dla dzieci, zawody itp.

kwiecień 2004 r.

Chwilowo nic specjalnego się nie dzieje.

22 maja 2004 r.

W Mołtowie miały miejsce zorganizowane przez sołectwo zintegrowane obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka. Mali mieszkańcy prezentowali - głównie mamom - wiersze i piosenki. Po występach wszyscy otrzymali okolicznościowe upominki. Dodatkową atrakcją były mecze siatkówki i piłki noznej rozgrywane na pobliskich boiskach. Nie zabrakło także ogniska z pieczoną kiełbasą.

21 lipca 2004 r.

Znów tragiczny wypadek na drodze Gościno - Mołtowo, i znów w tym samym, niemalże tradycyjnym miejscu - na przepuście nad Gościnką. I tym razem przyczyną była zbyt duża prędkość oraz - wg pewnych zaściankowych informacji - stan nietrzeźwości. Dostawczy mercedes należący do jednej z białogardzkich firm wskutek wpadnięcia w poślizg na łuku drogi uderzył, a właściwie wbił się w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażer ciężko ranny.

25 września 2004 r.

Dożynki w Mołtowie. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa trwająca do późnej nocy. Cała impreza przebiegła w bardzo spokojnej atmosferze.

28 września 2004 r.

Kolejny śmiertelny wypadek w tradycyjnym miejscu - na ostrych zakrętach nad Gościnką. Świadkowie twierdzą, że najpierw słychać było jakiś wybuch (opony? instalacji gazowej?), a potem widać było płonący samochód, który wypadł z drogi. Na pomoc było za późno – kierowca, mieszkaniec Gościna, zginął w płomieniach.

25 stycznia 2005 r.

Nieoczekiwany powrót zimy. Tradycyjnie droga przechodząca przez Mołtowo zamieniła się dobrej jakości ślizgawkę.

28 stycznia 2005 r.

Wycięto sześć dużych drzew przy skrzyżowaniu z drogą do Skronia. Szkoda drzew, ale poprawiło się znacznie bezpieczeństwo przy wyjeździe na główną drogę.

25 lutego 2005 r.

Kolejny atak zimy! Śniegu coraz więcej. Droga Gościno – Karlino przejezdna, ale z trudem. Najgorzej między granicą powiatu a Pobłociem Wielkim. Widać ślady walki pługów z żywiołem. Na poboczach piętrzą się zwały śniegu.

1 marca 2005 r.

Sypie dalej, choć z przerwami. Czasem pojawia się słońce…

18 marca 2005 r.

Panująca od kilku dni dodatnia temperatura oraz silne wiatry spowodowały prawie całkowite roztopienie śniegu. Pojawiło się natomiast wielkie błoto i jeszcze większa woda. W Mołtowie pojawiły się dwa spore jeziorka. Bardzo wysoki poziom wody na Parsęcie.

27 maja 2006 r.

Tragiczny wypadek w Pobłociu Małym

Trzy kilometry przed Mołtowem na drodze Karlino - Gościno doszło do kolejnego tragicznego wypadku. Tuż przed przystankiem autobusowym w Pobłociu Małym jadące z dużą prędkością BMW zjechało na lewą stronę jezdni i uderzyło w przydrożne drzewo. Pasażer zginął na miejscu, a kierowca został w stanie ciężkim odwieziony do szpitala. Przyczyną była nadmierna prędkość i alkohol.


wstecz: Ludzie dalej: Gościno